Nowatorski system do „odkurzania” skrzeplin i guzów z żył użyty po raz pierwszy w UCK WUM

Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM we współpracy z zespołem Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM 15 kwietnia przeprowadzili zabieg przy użyciu nowatorskiego systemu AngioVac. Pacjentem był 38-letni chory z pierwotnym rozpoznaniem torbieli bąblowcowej wątroby, powikłanej stanem septycznym.

– Chory został zakwalifikowany do trombektomii aspiracyjnej, czyli procedury przezskórnego usunięcia materiału zatorowego z żyły głównej dolnej rozprzestrzeniającego się do jamy prawego przedsionka. Zabieg był zabiegiem ratującym życie – tłumaczy dr Arkadiusz Pietrasik z I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, jeden z głównych operatorów przeprowadzonej trombektomii. 

Nowatorski system do „odkurzania” 

Dlatego specjaliści zdecydowali się zastosować, po raz pierwszy w UCK WUM, system AngioVac. Umożliwia on precyzyjne, przezskórne usuwanie skrzeplin, wegetacji lub guzów z dużych naczyń żylnych lub jam prawego serca. Zmniejsza tym samym ryzyko powikłań związanych z zatorowością łożyska płucnego. Dzięki zastosowaniu pompy perfuzyjnej oraz dedykowanego urządzenia filtrującego system pozwala na aspirację materiału zatorowego oraz na zminimalizowanie okołozabiegowej utraty krwi.

Interdyscyplinarny zespół medyczny

W zabieg zaangażowany był zespół w składzie:  

  • Główni operatorzy: Arkadiusz Pietrasik, Radoslaw Wilimski, Marcin Grabowski
  • Zespół echonawigatorów: Monika Budnik, Radosław Piątkowski 
  • Zespół anestezjologiczny: Andrzej Ostrowski, Jolanta Piwowarska, Wiktor Mroziński
  • Zespół perfusjonistów: Marcin Borowicz, Marek Szczerba, Agnieszka  Bocheńska
  • Zespół pielęgniarski: Iwona Wyszomirska, Marta Pezowicz, Agata Dębek, Natalia Dorobek, Wiktoria Bieniek
  • Technik RTG: Ewa Brauła

Chory pozostawał pod opieką personelu z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM kierowanej przez prof. Michała Grąta oraz personelu z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM kierowanej przez prof. Pawła Andruszkiewicza. 

Nowoczesne rozwiązania dla dobra pacjentów

– Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ciągle doskonali opiekę nad pacjentami – komentuje prof. Marcin Grabowski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM – Pierwsze zastosowanie AngioVac to kolejny krok w kierunku zapewniania leczenia najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.